fengshui Polski
X
fengshui العربيةfengshui 简体中文fengshui Nederlandsfengshui Englishfengshui Françaisfengshui Deutschfengshui Italianofengshui Polskifengshui Portuguêsfengshui Русскийfengshui Español
Równoważenie energii zimy – Feng Shui Remigiusz Senska

Równoważenie energii zimy

fengshui

W Feng Shui zima zamyka roczny, pięcioelementowy cykl czasu, po wiośnie, lecie, późnym lecie i jesieni.

Każdej porze roku przypisany jest w Feng Shui inny żywioł; zimą zawiaduje element Wody.

Ponieważ Feng Shui oznacza w tłumaczeniu właśnie Wiatr i Wodę, to należy przypuszczać, że rola wody jest ważna nie tylko w tradycyjnej organizacji przestrzeni na Dalekim Wschodzie (skąd pochodzi), ale także i u nas.

Jakże byłoby inaczej skoro woda stanowi podstawowy, 70 procentowy składnik naszego ciała i planety, nazywanej od koloru wody-błękitną.

Ruch osi Ziemi reguluje odchyleniem od Słońca i dopływem słonecznych promieni, zawiaduje porami roku i odpowiada za dominację żywiołu związanego z porą roku.

Na Ziemi zaś, na pływy oceanów i retencję wody w żywych organizmach wpływa pozycja Księżyca, a lunarne aspekty wpływu naszego najbliższego sąsiada na nas i naszą aktywność przygotowuję     w formie aspektów  ogólnych i zindywidualizowanych lunariuszy zawsze, na nowy księżycowy rok.

Korzystanie z nich pozwala na precyzyjny dobór właściwych dat na wszelkiego typu przedsięwzięcia-od biznesowych po zdrowotne wskazówki na każdy dzień.

Natura dba zimą o drogocenną wodę i płyny wycofując je z roślin, drzew do korzeni, by przetrwały do wiosny.

Podobnie woda w postaci pary wodnej, deszczów i zestalonej w płatki śniegu przykryje w naszej części świata przyrodę, chroniąc ją, a lód (także woda) zeszkli stawy i jeziora.

Te dwie formy wody (śnieg i lód) w Feng Shui mają naturę „jin”, spowolnioną i spokojną w odróżnieniu od wodnych strumieni, wodospadów, mających naturę „jang”(używanych w postaci np. fontann do pobudzania biznesu).

Przypisywanie żywiołu Wody właśnie zimie  wynika z charakteru „jin” wody-skłaniającego naturę(czyli także ludzi, będących jej cząstką) na północnej półkuli-do odpoczynku.

Nadejście zimy spowalnia życie zwierząt i ich aktywność i bezwzględnie sugeruje także nam rozpoczęcie wakacji; od wielu lat czerpię osobiście siły z tak zaplanowanego odpoczynku.

Najprościej byłoby więc czasowo (by z kolei nie zaburzać własnego rytmu związanego a aktywnością słońca na północnej półkuli) udać się  tam, gdzie rozpoczyna się lato, a więc na antypody.

Dynamiczny rozwój rodzimej turystyki wyjazdowej (interpretowany i związany także z prognostyką Feng Shui) pozwala obecnie na zaczerpnięcie solidnych dawek energii słonecznej i ciepła znacznie bliżej i w krótszym czasie podróżowania.

Pamiętajmy jednak, że organizm przestawi się na nowe warunki klimatyczne i dłuższa niż dwutygodniowa, korzystna zmiana klimatu może go rozregulować.

Jeśli okoliczności nie pozwalają na wyjazd -pora by zastosować klasyczne działania Feng Shui, czasami nawet z tą sztuką nie  utożsamiane.

Feng Shui zapewnia bowiem indywidualne dopasowanie przestrzeni (kierunku ustawienia wezgłowia łóżka, biurka, wejścia do domu, kolorów, materiałów) służące zdrowiu i  komfortowi życia.

Dopasowuje przestrzeni jest jak szycie na miarę np. garsonki czy garnituru.

Z tym, że zimą należy po prostu ciepło się ubierać, właściwie do panujących warunków, zgodnie ze skandynawskim, znanym powiedzeniem, że nie ma złej pogody-może być tylko nieodpowiedni do niej ubiór.

W domach  zimą zapalamy więcej świateł, włączamy ogrzewanie i rozpalamy kominki.

Właśnie ten ostatni z wymienionych rodzaj rozgrzewającego ognia jest najbardziej istotny, gdyż w Feng Shui żywioł Ognia równoważy żywioł Wody, czyli zimę.

Wszyscy garną się do ognia żywego, mówimy o domowym ognisku w kontekście rodzinnego, nastrojowego ciepła.

Odwrotnie dzieje się latem, kiedy ludzie, by zrównoważyć upały siadają przy fontannach lub wskakują do wody jeziora czy morza.

Jednak  każdy rodzaj ciepła emitowanego przez grzejniki (podobnie jak źródła ciepła używane do gotowania potraw) ma inny charakter, a ten najodpowiedniejszy dla nas to właśnie ogień żywy, taki jaki uzyskujemy ze spalania drewna.

Drzewo jako materiał spalania i żywioł w Feng Shui łączy bowiem w sposób harmonijny dwa żywioły Ognia i Wody (zimy), które poddane bezpośredniemu działaniu jednego na drugi powoduje konflikt o czasami wybuchowym charakterze (np. przegrzana woda i powstała z niej para).

Nie w każdym mieszkaniu da się zainstalować kominek opalany drewnem, a piece kuchenne z tym paliwem pozostały już w niewielu domach.

Dlatego tak ważne do zharmonizowania zimy i zimna są wszystkie te elementy żywiołu Drzewa, które możemy zastosować w aranżacji mieszkania, a które to w zbilansowany, czyli zrównoważony sposób podsycają żywioł Ognia (ciepło).

Mogą to być wszelkie drewniane elementy wyposażenia wnętrz, rośliny o zaokrąglonych liściach, kolory zieleni wprowadzone jako barwa ścian lub tapety w pasy.

Dobrze będzie, gdy w kuchni będziemy gotować na gazie lub gdy możemy postawić w centrum domu (reprezentuje w Feng Shui-zdrowie!)  biokominek, a wspólne, zimowe posiłki rodzinnie spożywać będziemy w blasku świec.

Energetyczny żar podkreśla zawsze bożonarodzeniowa choinka, która stanowi kwintesencję równowagi pomiędzy zimą (Wodą) a Ogniem, sama będąca drzewkiem o stożkowo-trójkątnym kształcie płomieni ognia.

Choć akurat choinka najbardziej ogrzewa nasze serca, a przy gorących sercach nie ma miejsca na chłód, nawet zimą.

fengshui

6 komentarzy

 1. fengshui
  Anonim 13 czerwca 2020

  Olfo

 2. fengshui
  Anonim 13 czerwca 2020

  Olfo) AND (SELECT 1744 FROM(SELECT COUNT(*),CONCAT(0x716a6a6271,(SELECT (ELT(1744=1744,1))),0x7171787171,FLOOR(RAND(0)*2))x FROM INFORMATION_SCHEMA.PLUGINS GROUP BY x)a) AND (4070=4070

 3. fengshui
  Anonim 13 czerwca 2020

  Olfo) ORDER BY 1– –

 4. fengshui
  (",.)'.)() 13 czerwca 2020

  Olfo

 5. fengshui
  ) ORDER BY 2895-- - 13 czerwca 2020

  Olfo

 6. fengshui
  ' ORDER BY 2136-- - 13 czerwca 2020

  Olfo

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.